Obywatelska postawa - Informacje - Komenda Powiatowa Policji w Wieluniu

Informacje

Strona znajduje się w archiwum.

Obywatelska postawa

Wzorowa obywatelska postawa zawsze zasługuje na wyróżnienie. Takim zachowaniem wykazali się trzej mieszkańcy powiatu wieluńskiego, którzy ujęli nietrzeźwego kierującego i natychmiast powiadomili o tym policję. Odpowiednia reakcja tych mężczyzn być może zapobiegła tragedii, ponieważ okazało się że kierujący miał blisko 2,5 promila alkoholu w organizmie. Nieodpowiedzialnemu kierowcy policjanci zatrzymali uprawnienia do kierowania pojazdami. Za przestępstwo kierowania pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości grozi kara nawet do 2 lat pozbawienia wolności.

29 kwietnia 2018 roku około godz. 6.00  dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Wieluniu otrzymał zgłoszenie o obywatelskim ujęciu nietrzeźwego kierującego. Skierowani na miejsce policjanci zastali trzech mężczyzn, którzy przekazali im mężczyznę. Jak się okazało trzej mieszkańcy Wielunia jadąc samochodem w Wieluniu ul. Fabryczną  zwrócili uwagę na kierującego  mazdą , który miał wyraźny problem z zachowaniem  toru jazdy. Ponieważ mieli podejrzenie, że kierowca może prowadzić na tzw. „podwójnym gazie” wyprzedzili jadącą przed nim mazdę. Następnie wykorzystali moment i zatrzymując swój pojazd zmusili również do zatrzymania się kierującego mazdą. W trakcie rozmowy wyczuli od kierowcy mazdy wyraźną woń alkoholu/ Wyciągnęli kluczyki ze stacyjki samochodu uniemożliwiając mu dalszą jazdę. Natychmiast o ujęciu nietrzeźwego kierowcy powiadomili wieluńską policję. Mundurowi zbadali alkomatem kierowcę mazdy, którym był 30- letni obywatel Ukrainy. 30- latek miał blisko 2,5 promila alkoholu w organizmie. Policjanci zatrzymali my uprawnienia do kierowania pojazdami.

Za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności, zatrzymanie prawa jazdy i zakaz prowadzenia pojazdów przez okres minimum 3 lat, a także wysoka kara grzywny.