Działania wieluńskiej drogówki „ Niechronieni” - Informacje - Komenda Powiatowa Policji w Wieluniu

Informacje

Strona znajduje się w archiwum.

Działania wieluńskiej drogówki „ Niechronieni”

08 maja 2018 r policjanci z wieluńskiej drogówki przeprowadzili działania kontrolno - prewencyjne pod nazwą „ Niechronieni”. Podczas akcji mundurowi zwracali szczególną uwagę na zachowania kierowców wobec pieszych, zwłaszcza w obrębie oznakowanych przejść dla pieszych, ale też bacznie przyglądali się czy piesi nie łamią przepisów ruchu drogowego. Działania obejmują także rowerzystów, którzy podobnie jak piesi zaliczani są do grupy tzw. niechronionych uczestników ruchu drogowego

Głównym celem akcji była  poprawa stanu bezpieczeństwa pieszych oraz ograniczenie zdarzeń drogowych z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego. W trakcie prowadzonych działań wieluńscy mundurowi w szczególny sposób zwracali uwagę na wszelkie wykroczenia, które popełniają niechronieni uczestnicy ruchu lub które dzieją się na ich szkodę. Wszystko po to, aby było, jak najbardziej bezpiecznie. Liczne policyjne patrole, które pojawiły się na drogach powiatu wieluńskiego sprawdzały zachowania zarówno pieszych, jak i kierowców  w rejonach przejść dla pieszych.  Policjanci przypominali wszystkim uczestnikom ruchu drogowego o zachowaniu ostrożności na drodze , bacznym jej obserwowaniu, a pieszych zachęcali do noszenie elementów odblaskowych także na terenie miasta.

Podczas prowadzonej  akcji wieluńscy mundurowi wobec 7 pieszych zastosowali środek oddziaływania wychowawczego w postaci pouczenia. W większości popełnione przez pieszych wykroczenia to przechodzenie w miejscach niedozwolonych. W trakcie działań policjanci zwracali również uwagę na zachowanie kierowców w pobliżu przejść dla pieszych.

Pamiętajmy, że przestrzeganie przepisów leży w interesie wszystkich uczestników ruchu drogowego. Pieszy, jako niechroniony uczestnik ruchu drogowego, doznaje bardzo poważnych obrażeń, często skutkujących kalectwem albo nawet śmiercią. Natomiast samo uczestnictwo w wypadku drogowym może powodować uraz do końca życia.

Przypomnijmy kilka zasad, które podnoszą bezpieczeństwo pieszych na drodze. Pieszemu nie wolno:

  • wchodzić na jezdnię spoza przeszkody,
  • poruszać się niewłaściwą stroną jezdni,
  • poruszać się jezdnią, gdy można poboczem lub chodnikiem,
  • przechodzić przez jezdnię w niedozwolonym miejscu,
  • przebiegać tuż przez pojazdem,
  • wkraczać na przejście dla pieszych przy czerwonym świetle lub zielonym migającym,
  • wchodzić na jezdnię bez upewnienia się czy nie nadjeżdża pojazd,
  • poruszać się ruchliwą jezdnią dwójkami zamiast „gęsiego”.

Kierujący pojazdem zbliżając się do przejścia dla pieszych ma obowiązek zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu (art. 26 ust. 1 Prawa o ruchu drogowym).

Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego to także rowerzyści. Ponieważ widoczność rowerzysty w ruchu drogowym jest bardzo ważnym aspektem jego bezpieczeństwa, przypominamy o obowiązkowym wyposażeniu rowerów w światła: z przodu i z tyłu, oraz element odblaskowy z tyłu.

Prawidłowo wyposażony rower powinien posiadać:

1) światła:

- z przodu - światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej,

- z tyłu - jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz jedno światło pozycyjne barwy czerwonej, które może być migające,

2) skutecznie działające hamulce,

3) dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nie przenikliwym dźwięku.