Bezpieczeństwo nad wodą - Informacje - Komenda Powiatowa Policji w Wieluniu

Informacje

Strona znajduje się w archiwum.

Bezpieczeństwo nad wodą

Ciepłe dni sprzyjają wypoczynkowi nad wodą. Często korzystamy z kąpieli, czy też sprzętu pływającego. Aby jednak ten wypoczynek był bezpieczny, musimy pamiętać, że nasze bezpieczeństwo, a szczególnie najmłodszych zależy w dużej mierze od nas samych. Przestrzegajmy więc podstawowych zasad, które powinny obowiązywać podczas wypoczynku nad wodą.

Zasady bezpieczeństwa nad wodą:

1. Pływaj w miejscach dozwolonych i strzeżonych, tam gdzie nad bezpieczeństwem czuwa ratownik WOPR. Wybieraj miejsca oznaczone bojami. Stosuj się do znaków wydanych przez ratownika.

2. Nie korzystaj z kąpieli w zbiornikach takich jak  żwirowiska czy stawy. Są one często zanieczyszczone, zarośnięte i mają niepewne dno.

3. Przestrzegaj regulaminu kąpieliska i stosuj się do zaleceń ratownika. Polecenia ratownika są zawsze związane z Twoim bezpieczeństwem.

4. Nie wchodź do wody po spożyciu alkoholu – najczęściej toną osoby pijane;

5. Nigdy nie pływaj samotnie. Jeśli wybierasz się nad wodę poinformuj najbliższych gdzie się wybierasz i kiedy planujesz wrócić.

6. Nie pływaj w czasie burzy, mgły i porywistego wiatru. Złe warunki atmosferyczne są przyczyną wielu wypadków.

7. Nie wchodź rozgrzany do wody. Najpierw schłodź klatkę piersiową, nogi i ręce, aby wyrównać temperaturę ciała i uniknąć szoku termicznego.

8. Nie skacz do wody w nieznanych miejscach. Stanowczo zabronione są skoki „na główkę”

9. Nie przebywaj w wodzie zbyt długo, aby nie wychłodzić organizmu. Po wyjściu osusz się i przebierz.

10. Jeśli korzystasz ze sprzętu wodnego sprawdź, czy jest sprawny oraz czy przebywające na nim osoby są odpowiednio zabezpieczone (mają kamizelki).

W trosce o bezpieczeństwo wieluńscy policjanci apelują o ostrożność i rozwagę w trakcie wypoczynku nad wodą.