Informacje

Strona znajduje się w archiwum.

Narkotyki i dopalacze zabijają - policjanci ostrzegają młodzież

Wieluńscy mundurowi wspierani przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Wieluniu przeprowadzili prelekcje wśród uczniów klas I przestrzegając przed konsekwencjami zażywania narkotyków oraz dopalaczy. Powyższe przedsięwzięcie zorganizowane zostało przez Zespół Szkół nr 1 w Wieluniu z okazji Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego oraz doskonale wpisało się w ramy kampanii o charakterze edukacyjno-profilaktycznym pt. „Narkotyki i dopalacze zabijają”.

10 października 2019r wieluńscy mundurowi oraz pracownik sanepidu przekazali młodym ludziom wiedzę na temat zagrożeń związanych z zażywaniem narkotyków i tzw. dopalaczy, w tym konsekwencje zarówno zdrowotne, prawne, jak i społeczne uzależnienia. Podczas pogadanki przestrzegano przed sięganiem po środki psychoaktywne, zwracając szczególną uwagę na tzw. dopalacze, które są mieszaniną różnych związków chemicznych i potrafią trwale uszkodzić organizm a nawet spowodować śmierć. Mundurowi apelowali do młodych ludzi o rozwagę i świadome podejmowanie decyzji, które mogą mieć wpływ na całe ich późniejsze życie. W trakcie pogadanki mówiono również na temat odpowiedzialności karnej związanej z posiadaniem i stosowaniem środków odurzających. Duże zainteresowanie wśród młodzieży wzbudził smokolizer – urządzenie, które mierzy zawartość szkodliwego tlenku węgla w wydychanym powietrzu. To przedsięwzięcie doskonale wpisało się  w ramy kampanii o charakterze edukacyjno-profilaktycznym pt. „Narkotyki i dopalacze zabijają", która została przygotowana przez MSWiA w ramach „Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem Bezpieczniej im. Władysława Stasiaka”.

Apelujemy do osób, które mogą mieć kontakt z narkotykami, z dopalaczami, aby pamiętały, że jest to trucizna i każde jej zażycie wiąże się z poważnym ryzykiem dla zdrowia, a nawet życia. Dbając o bezpieczeństwo naszych bliskich i przyjaciół, nie pozwólmy im przyjmować substancji, których pochodzenia i składu nie znają. Reagujmy i sami stanowczo odmawiajmy, gdy ktoś namawia nas na dopalacze. Nigdy nie wiemy, jak organizm ludzki zachowa się po zażyciu nawet najmniejszej dawki takiej substancji chemicznej. Jeżeli ktokolwiek z Państwa podejrzewa, że ma do czynienia z osobą pod wpływem narkotyków czy nowych narkotyków, tzw. dopalaczy, powinien natychmiast wezwać pomoc lekarską oraz o sytuacji powiadomić policję.

Przypominamy, że dopalacze to poważne zagrożenie nie tylko dla zdrowia, ale i życia! To substancje działające na ośrodkowy układ nerwowy, wpływające negatywnie na pracę mózgu. Mają postać tabletek, proszków, mieszanin ziół, suszu, kadzidełek, czy naklejek tzw. „tatuaży”. Sprzedawane są w sklepach lub przez Internet pod nazwą artykułów kolekcjonerskich, często z umieszczonym komunikatem „Produkt nie do spożycia”. Niebezpieczeństwo ich zażywania wynika z faktu, że ich skład chemiczny nie jest znany, może podlegać wahaniom i modyfikacjom. Nigdy nie wiadomo, jak po ich zażyciu zareaguje konkretny organizm.

Na co powinno się zwrócić uwagę, co powinno zaniepokoić rodzica /opiekuna:

​wygląd oczu (zaczerwienione spojówki lub brzegi powiek, łzawienie, opadnięcie powieki, nadmierne rozszerzenie lub zwężenie źrenic, powolna reakcja źrenic na światło, oczopląs przy wpatrywaniu się w stały punkt);

złe samopoczucie, brak chęci do życia, depresja;

stany euforyczne, gadatliwość a następnie otępienie i apatia;

zmiana nawyków żywieniowych - brak apetytu lub objadanie się;

kłopoty w szkole, wagary, pogorszenie ocen;

próby wyłudzania lub podbieranie pieniędzy na nieokreślone wydatki;

nieuzasadnione ataki złości, agresji;

wychodzenie z domu na krótko, poprzedzone dzwonkiem domofonu lub telefonem od nieznanej osoby;

wprowadzenie do słownictwa nowych zwrotów, często niezrozumiałych dla dorosłych, tzw. slangu narkotykowego;

pojawienie się w domu nowych akcesoriów, typu lufki, sreberka, małe woreczki z zamknięciem strunowym, tzw. dilerki, itp.;

zmiana zapachu ciała.

Do najczęściej spotykanych skutków pojawiających się w trakcie i po zażyciu tzw. dopalaczy możemy zaliczyć:

bóle głowy, migrena;

kołatanie serca (przyspieszone tętno często sięgające 200, duszności, ból w klatce piersiowej;

agresja, zaburzenia koordynacji ruchowej, drżenie rąk;

nudności, wymioty, biegunka;

zmęczenie, osłabienie, brak zdolności koncentracji;

reakcje alergiczne;

myśli samobójcze, omamy;

napady leku, halucynacje;

nadmierna wrażliwość na dźwięki i światło.

​Gdzie szukać pomocy:

800 060 800  Infolinia Głównego Inspektora Sanitarnego

116 111 Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży

800 100 100 Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawie bezpieczeństwa dzieci

800 12 12 12  Dziecięcy telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka.

  • zdjęcie przedstawiające pracownika Sanepidu przeprowadzajacego prelekcję z młodzieżą w Zespole Szkół nr 1 w Wieluniu
  • zdjęcie przedstawiające pracownika Sanepidu prezentującą smokolizer uczniom w Zespole Szkół nr 1 w Wieluniu
  • zdjęcie przedstawiające pracownika Sanepidu oraz funkcjonariuszkę policji przeprowadzajacych prelekcję z młodzieżą w Zespole Szkół nr 1 w Wieluniu
  • zdjęcie przedstawiające pracownika Sanepidu prezentującą smokolizer uczniom  w Zespole Szkół nr 1 w Wieluniu
  • zdjęcie przedstawiające pracownika Sanepidu oraz funkcjonariuszkę policji przeprowadzajacych prelekcję z młodzieżą w Zespole Szkół nr 1 w Wieluniu
  • zdjęcie przedstawiające pracownika Sanepidu oraz funkcjonariuszkę policji przeprowadzajacych prelekcję z młodzieżą w Zespole Szkół nr 1 w Wieluniu