Informacje

Ruszyła kolejna edycja kampanii "Twoje światła-Nasze bezpieczeństwo"

Ruszyła kolejna edycja kampanii „Twoje światła-Nasze bezpieczeństwo”. Wzorem lat ubiegłych kierujący będą mogli na wytypowanych stacjach kontroli pojazdów BEZPŁATNIE sprawdzić oświetlenie aut. Do wybranych punktów doprowadzi aplikacja Yanosik. Mundurowi z wieluńskiej drogówki również włączyli się w realizację tej kampanii. Na terenie powiatu wieluńskiego każdy kierujący, który w dniach 19 i 20 listopada 2019 roku w godz. od 08:00 do 15:00 zgłosi się na Stację Kontroli Pojazdów Baza PKS w Wieluniu ul. Traugutta 53 będzie mógł bezpłatnie przeprowadzić kontrolę oświetlenia. Zachęcamy do skorzystania z tej możliwości.

W okresie jesienno-zimowym występuje wiele zjawisk, które niekorzystnie wpływają na widoczność na drodze. Podobnie jak w latach ubiegłych Biuro Ruchu Drogowego KGP wraz z Instytutem Transportu Samochodowego organizuje kolejna odsłonę ogólnopolskiej kampanii pod nazwą Twoje światła- Twoje bezpieczeństwo. Na terenie województwa łódzkiego w działania zaangażowało się kilka stacji kontroli pojazdów /wykaz w załączeniu/. W 3 soboty tj. 26.10, 16.11, 23.11. 2019 każdy kierujący będzie mógł tam bezpłatnie sprawdzić światła. Celem akcji jest zwrócenie uwagi na występujące zagrożenia wynikające z niesprawnego czy też nieprawidłowego oświetlenia, wyeliminowanie z ruchu maksymalnej liczby pojazdów z niesprawnym lub niezgodnym z warunkami technicznymi oświetleniem, stworzenie możliwości przeprowadzenia bezpłatnych kontroli poza terminem badania technicznego oraz propagowanie zasady „widzieć i być widocznym” w relacjach pieszy-pojazd  z naciskiem na elementy odblaskowe.

W trakcie trwania kampanii wieluńscy mundurowi prowadzić będą kontrole na drogach powiatu wieluńskiego, zwracając szczególną uwagę na stan oświetlenia pojazdów. Podczas tych kontroli będą również uświadamiali kierujących, jak ważne dla bezpieczeństwa na drodze jest posiadanie sprawnych świateł, szczególnie w okresie jesienno – zimowym. Ze względu na szybciej zapadający zmrok, pogorszenie widoczności znacznie częściej dochodzi do zdarzeń drogowych z udziałem pieszych. Z pewnością części z nich udałoby się uniknąć, gdyby kierujący pojazdem miał sprawne technicznie, prawidłowo wyregulowane światła i wcześniej dostrzegł pieszego na jezdni lub też nie doprowadził do oślepienia innych uczestników ruchu drogowego. Prawidłowe działanie świateł ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego.

Dodatkowo wieluńska komenda nawiązała współpracę z Okręgową Stacją Kontroli Pojazdów Baza PKS w Wieluniu ul. Traugutta 53 . Każdy kierujący, który zgłosi się w dniach       19 i 20 listopada 2019 roku w godz. od 08:00 do 15:00 będzie mógł bezpłatnie przeprowadzić kontrolę oświetlenia. Zachęcamy do skorzystania z tej możliwości.

Pamiętajmy, że sprawne, prawidłowo wyregulowane światła pozwalają  kierującemu pojazdem wcześniej dostrzec przeszkodę, bądź pieszego poruszającego się jezdnią lub poboczem. Jeśli oświetlenie pojazdu jest wadliwe, to w złych warunkach atmosferycznych i przy niedostatecznej widoczności, wzrasta prawdopodobieństwo wypadku drogowego.

 

  • plakat kampanii Twoje światła. Nasze Bezpieczeństwo