Twój dzielnicowy

Dzielnicowy bliżej nas – kręci nas bezpieczeństwo

Z takiego założenia wychodzą dzielnicowi z terenu powiatu wieluńskiego. Stróże prawa pełniący tą funkcje doskonale rozumieją nową rolę dzielnicowego, którego także mieszkańcy naszego powiatu bardzo często nazywają już „policjantem pierwszego kontaktu”. Niebagatelną rolę w kontaktach z mieszkańcami mają podejmowane przez dzielnicowych wieluńskiej komendy działania profilaktyczne w ramach kampanii "Kręci mnie bezpieczeństwo", zainicjowanej przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji

Mundurowi spotykają się nie tylko z przedszkolakami czy uczniami szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich, ale także z dorosłymi i seniorami. W wielu przypadkach to dzielnicowi wychodzą z inicjatywą zorganizowania takich spotkań bo jak sami podkreślają to dosnonała okazja do interaktywnej wymiany zdań na temat szeroko rozumianego bezpieczeństwa.

Jak tylko ukształtowała się wiosenna aura nie mogło np. zabraknąć spotkania z działkowcami ogródków działkowych, na początek było spotkanie z właścicielami ogródków działkowych  „Lasek”. Dobra pogoda to początek sezonu rowerowego i pierwsze organizowane rajdy. W Białej oczywiście na początek rajdu o bezpieczeństwie na drodze mówił dzielnicowy. Jak była potrzeba spotkania się z uczniami w Czarnożyłach czy w Ostrówku to zaproszeni zostali dzielnicowi mający w swoich rewirach właśnie te szkoły. Gdy przedszkolaki z Przedszkola nr 1 w Wieluniu chciały się spotkać z dzielnicowym to oczywiście był on do dyspozycji i to jeszcze z profilaktykiem.

Nie ma praktycznie tygodnia, w którym w naszym powiecie nie odbyłoby się kilka spotkań dzielnicowych ze społeczeństwem. Stróże prawa bardzo sobie chwalą tego rodzaju inicjatywy. Najbardziej zależy im na rozpoznawalności i bezpośrednim kontakcie z mieszkańcami swoich rewirów. Pamietajmy ! Dzięki aplikacji Moja Komenda w bardzo łatwy sposób można ustalić kto jest dzielnicowym w Waszym miejscu zamieszkania. To rzeczywiście policjant pierwszego kontaktu, który w każdym przypadku w ramach swoich kompetencji odpowie na zadane pytanie lub ewentualnie wskaże w jaki sposób można uzyskać pomoc. Oprócz pogadanek dzielnicowi w spotkaniach wykorzystują również własne umiejętności.

24 maja 2017 roku sierż. Łukasz Krzemień dzielnicowy Rewiru nr III, spotkał się z uczniami Gimnazjum Katolickiego w Wieluniu. Tym razem tematem spotkania było jak obronić się przed niebezpiecznym napastnikiem. Oprócz zajęć typowo teoretycznych uczniowie wzięli również udział w zajęciach praktycznych. Ł. Krzemień jest bowiem instruktorem technik i taktyk interwencji, posiada również pomarańczowy pas Krav Maga. W role pozoranta wcielił się kolega dzielnicowy mł. asp. Mariusz Płuciennik.

Każde spotkanie, w którym dzielnicowi mogą rozmawiać o bezpieczeństwie jest bardzo ważne. To również doskonała okazja do zapoznania z narzędziem jakim jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. I najważniejsze każde spotkanie daje podstawę do potwierdzenia autentyczności, kompetencji i przyjaznych obywatelowi służb policyjnych jakimi są dzielnicowi.