16- letni traktorzysta - Informacje - Komenda Powiatowa Policji w Wieluniu

Informacje

Strona znajduje się w archiwum.

16- letni traktorzysta

Wieluń - 16 lat miał kierowca ciągnika rolniczego, którego do kontroli drogowej zatrzymali wieluńscy policjanci.

Wczoraj policjanci patrolując miejscowość Huby zwrócili uwagę na młody wygląd kierującego ciągnikiem rolniczym, który ciągnął przypiętą do niego deszczownię. Stróże prawa postanowili skontrolować kierującego pojazdem. Okazało się, że traktorem kierował 16 letni mieszkaniec powiatu wieluńskiego, który nie posiadał uprawnień do kierowania. W pojeździe jako pasażer znajdował się również 23- letni mieszkaniec powiatu wieluńskiego. Z ustaleń policjantów wynika, że nieletni pomagał przy wykonywaniu prac polowych u ojca 23 latka. Za dopuszczenie do prowadzenia pojazdem przez osobę nie mającą wymaganych uprawnień 23 latek został ukarany mandatem w wysokości 300zł. Nieletni z kolei za popełnione wykroczenie odpowie przed Sądem Rodzinnym i Nieletnich.

Wraz z nadejściem okresu wakacyjnego i rozpoczęciem prac polowych dochodzi często do sytuacji kiedy dzieci i młodzież za przyzwoleniem rodziców są angażowane w te prace. Kierowanie traktorami, sadzanie na maszynach rolniczych, czy dopuszczanie do obsługi tych maszyn przez małoletnich to najczęstsze sytuacje, w których dochodzi do niebezpiecznych wypadków.

Apelujemy do rolników o rozwagę i przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa, szczególnie w sytuacjach kiedy małoletnie dzieci uczestniczą w pracach polowych. Pamiętajmy, by przy pracach polowych i obsłudze maszyn rolniczych nie zatrudniać dzieci. Korzystając z ich pomocy w gospodarstwie powierzmy im takie zadania, które będą mogły wykonać i nie będą stanowiły zagrożenia dla ich życia i zdrowia. Pamiętajmy o tym, że to my dorośli musimy w dzieciach wyrabiać nawyki bezpiecznych i zgodnych z prawem zachowań.