Postawa nastolatków godna naśladowania - Informacje - Komenda Powiatowa Policji w Wieluniu

Informacje

Strona znajduje się w archiwum.

Postawa nastolatków godna naśladowania

W sytuacji kiedy zgubimy telefon, portfel bądź dokumenty, każdy z nas ma nadzieję, że uczciwy znalazca odda naszą zgubę na policję czy do biura rzeczy znalezionych. Tak właśnie się stało w przypadku zagubionego smartfona. Postawą godną naśladowania wykazało się trzech nastolatków, którzy znaleziony na chodniku telefon komórkowy oddali policjantom.

17 kwietnia 2019 roku trzej nastolatkowie Adam lat 12, Hubert lat 14 i  Tomasz lat 15 w Wieluniu na ul. Młodzieżowej znaleźli leżący na chodniku telefon komórkowy LG G6. Chłopcy nie zastanawiając się długo znaleziony przedmiot przynieśli na policję. Dzięki ich uczciwości zguba trafiła już do prawowitego właściciela.

29 kwietnia w trakcie apelu w Szkole Podstawowej w Krzyworzece trzem nastolatkom wieluńscy mundurowi wręczyli podziękowania za postawę, która jest naprawdę godną naśladowania, chłopcy wykazali się wielką odpowiedzialnością i uczciwością.
 

Przypominamy !!!

Znalezienie przedmiotu i zatrzymanie go jest czynem niezgodnym z prawem, kwalifikowanym jako przywłaszczenie. Kodeks karny za przywłaszczenie cudzej rzeczy ruchomej przewiduje karę do roku pozbawienia wolności.

Ustawa  o rzeczach znalezionych nakłada uprawnienia i obowiązki zarówno na znalazcę, jak i właściwy organ. Musimy pamiętać, że znalezione przedmioty nie są naszą własnością. W przypadku, gdy nie wiemy, kto jest właścicielem rzeczy albo, jeżeli nie znamy miejsca pobytu tej osoby, należy jak najszybciej zawiadomić starostę. W przypadku, gdy pozostawimy sobie znalezioną rzecz popełniamy przestępstwo przywłaszczenia.


 

  • kolorowe zdjęcie z wręczenia podziękowań uczniom
  • kolorowe zdjęcie z wręczenia podziękowań uczniom
  • kolorowe zdjęcie z wręczenia podziękowań uczniom