Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Podsumowanie majowego weekendu na drogach

Wolne od pracy dni dla wielu mieszkańców województwa łódzkiego stały się okazją do wyjazdów i spotkań ze znajomymi. Podczas tegorocznego długiego weekendu majowego (od 28 kwietnia do 3 maja 2017 roku), tak jak i w latach poprzednich, nad bezpieczeństwem osób wybierających się na wypoczynek, czuwali policjanci z drogówki. Już od piątku na trasach wylotowych z miast pojawiło się więcej patroli. Funkcjonariusze sprawdzali, czy kierujący poruszali się zgodnie z przepisami i dozwoloną prędkością. Kontrolowali także stan trzeźwości kierujących, stan techniczny pojazdów oraz czy wszyscy podróżujący mieli zapięte pasy, a dzieci przewożone były w fotelikach.

Policjanci nie odnotowali żadnego wypadku drogowego. Dyżurny wieluńskiej komendy otrzymał 8 zgłoszeń o zaistniałych kolizjach drogowych. Od piątku do środy policjanci z wieluńskiej drogówki w trakcie licznych kontroli zatrzymali 3 kierujących znajdujących się pod wpływem alkoholu.

Przypominamy, że za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego zagrożone jest karą pozbawienia wolności do lat 2, zatrzymaniem prawa jazdy i zakazem prowadzenia pojazdów do 10 lat a także wysoką grzywną.

Spowodowanie wypadku śmiertelnego w takim stanie zagrożone jest karą 12 lat więzienia !

Wraz ze zwiększającym się stężeniem alkoholu w organizmie zmniejsza się szybkość reakcji kierującego na to co dzieje się na drodze.

Policja otrzymuje coraz więcej sygnałów od kierowców, którzy podejrzewają, że inni uczestnicy ruchu drogowego są nietrzeźwi. Każda taka informacja jest sprawdzana.

Jeśli widzisz dziwne zachowanie kierowcy na drodze, które może świadczyć o tym, że jest on pod wpływem alkoholu , niezwłocznie powiadom policję. Zadzwoń pod numer 112 lub 997. Podczas rozmowy określ miejsce, w którym się znajdujesz i powiedz, jakie zachowania kierowcy wzbudzają Twój niepokój. Opisz samochód (numery rejestracyjne, marka, kolor).

Na przestrzeni ostatnich lat , dzięki formule tzw. szybkich testów policja wielokrotnie zwiększyła liczbę kontroli trzeźwości kierujących.

Każde wyeliminowanie z ruchu takiej osoby zwiększa bezpieczeństwo wszystkich użytkowników dróg.

Podstawy prawne kontroli tzw. szybkich testów

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 11 grudnia 2015 roku w sprawie badań na zawartość alkoholu w organizmie ( określa m.in. warunki i sposób dokonywania badań elektronicznymi analizatorami wydechu) oraz Prawo o ruchu drogowym.

W przypadku odmowy poddania się przez kierującego pojazdem badaniu urządzeniem elektronicznym, zgodnie z art. 129i ust. 2 i 3 ustawy Prawo o ruchu drogowym, ustalenie zawartości alkoholu w organizmie następuje na podstawie badania krwi lub moczu i może być przeprowadzone również w razie braku zgody kierującego.

Powrót na górę strony