Trwa Majowy Weekend 2017
Wolne od pracy dni dla wielu mieszkańców województwa łódzkiego stały się okazją do wyjazdów i spotkań ze znajomymi. Podczas tegorocznego długiego weekendu majowego ( od 28 kwietnia do 3 maja 2017 roku ) , tak jak i w latach poprzednich, nad bezpieczeństwem osób wybierających się na wypoczynek, będą czuwać policjanci z drogówki. Już od piątku na trasach wylotowych z miast pojawiło się więcej patroli. Funkcjonariusze sprawdzają, czy kierujący poruszają się zgodnie z przepisami i dozwoloną prędkością. Kontrolują także stan trzeźwości kierujących, stan techniczny pojazdów oraz czy wszyscy podróżujący mają zapięte pasy, a dzieci przewożone są w fotelikach.
Na trasach wykorzystywane są także radiowozy nieoznakowane wyposażone w wideorejestratory - dzięki wykorzystaniu takiego sprzętu policjantom nie umknie żaden pirat drogowy.
Aby majówka była czasem udanego wypoczynku, warto pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Apelujemy do kierowców o wyobraźnię na drodze i dostosowanie prędkości do panujących warunków. Musimy się liczyć z opadami, a to jak wiemy pogarsza widoczność i znacznie wydłuża drogę hamowania pojazdów. Niezachowanie odpowiedniego odstępu, nadmierna prędkość, wyprzedzanie w miejscach niedozwolonych czy nieustępowanie pierwszeństwa, to najczęstsze przyczyny tragedii na drodze. Przed wyjazdem warto także właściwe zabezpieczyć mieszkania i domy.
Od północy 28 kwietnia do końca 30 kwietnia 2017 roku policjanci na terenie województwa łódzkiego odnotowali 30 wypadków drogowych, w których zginęła 1 osoba a 35 zostało rannych. Niestety mimo licznych policyjnych apeli aby nie siadać za kierownicę po spożyciu alkoholu funkcjonariusze wyeliminowali z ruchu 59 nietrzeźwych kierujących.
Do najtragiczniejszego w skutkach zdarzenia doszło 30 kwietnia 2017 roku około godziny 2:45 w Łodzi przy ulicy Brzezińskiej. Z dotychczasowych ustaleń wynika, że 34-letni kierujący samochodem vw golf jadąc w kierunku Łodzi na wysokości numeru 137, z niewyjaśnionych przyczyn utracił panowanie nad pojazdem, zjechał z drogi i uderzył w drzewo. Kierujący w drodze do szpitala zmarł.
W ubiegłym roku wzmożone policyjne działania trwały od wczesnych godzin rannych 29 kwietnia 2016 roku do późnych godzin 3 maja. Funkcjonariusze odnotowali wówczas na terenie województwa łódzkiego 48 wypadków, w których zginęły dwie osoby a 65 zostało rannych. Niestety mimo licznych apeli funkcjonariusze nadal musieli interweniować w stosunku do ponad 124 nietrzeźwych kierujących.
Pamiętajmy!
Planując nawet krótką podróż warto przygotować się wcześniej. Odpowiednie i przemyślane pakowanie potrzebnych rzeczy pozwoli uniknąć dodatkowego stresu w dniu wyjazdu. Bagaże w aucie należy rozmieścić tak, by nie przesuwały się podczas jazdy i nie stanowiły zagrożenia dla jego użytkowników. Kierowca musi zadbać także o siebie. Wybierając się w dalszą podróż należy zaplanować trasę, pomyśleć o przerwach na regenerację. Kiedy spada koncentracja, obniża się refleks bezwzględnie należy zrobić sobie kilkunastominutową przerwę w podróży, pooddychać świeżym powietrzem, zjeść lekki posiłek czy napić się czegoś ciepłego. Za kierownicę trzeba wsiadać wypoczętym i wyspanym i przede wszystkim prowadząc auto należy zachować bezwzględną trzeźwość.
Inauguracje sezonu motocyklowego mamy już za sobą. Kierowcy jednośladów, oprócz czerpania radości z szybkiej jazdy, powinni przede wszystkim pamiętać o bezpieczeństwie – swoim i innych uczestników ruchu drogowego. Apelujemy o bezpieczną jazdę. Motocykl nie ma poduszek powietrznych i pasów bezpieczeństwa, kask i odzież ochronna nie zapobiegną obrażeniom. Dlatego tak ważne jest, by motocykliści podczas jazdy kierowali się rozumem, a nie chęcią przeżycia przygody za wszelka cenę – ponieważ ta cena może być bardzo wysoka.
Zanim ruszymy w podróż pamiętajmy o właściwym zabezpieczeniu mieszkania. Zadbajmy o to, by po powrocie z długiego weekendu nie spotkała nas nieprzyjemna niespodzianka. Nie ma niestety idealnych zabezpieczeń przed włamaniem, ale sami możemy zminimalizować jego ryzyko. Najlepszym zabezpieczeniem mieszkania jest… życzliwy sąsiad. Poprośmy go, aby zwrócił uwagę na to, co dzieje się z mieszkaniem podczas naszej nieobecności. Powierzmy mu klucze do naszego mieszkania. Poprośmy, żeby co jakiś czas otworzył okna i włączył wieczorem światło, zabrał z wycieraczki gazetki reklamowe i wyjął korespondencję ze skrzynki na listy.