Debata społeczna „Młody i odpowiedzialny kierowca”
Wieluńscy mundurowi wspólnie z Zespołem Szkół Numer 1 w Wieluniu zorganizowali debatę społeczną pod nazwą "Młody i odpowiedzialny kierowca". Tematem wiodącym spotkania była problematyka z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym ze szczególnym zwróceniem uwagi na młodych kierowców. Wśród prelegentów nie zabrakło przedstawicieli Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi, jak również Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Łodzi Oddział Terenowy w Sieradzu.
28 marca 2022 roku w Zespole Szkół Numer 1 w Wieluniu m policjanci spotkali się z młodzieżą podczas debaty poświęconej odpowiedzialnemu korzystaniu z uprawnień do kierowania pojazdami zwłaszcza przez młodych kierowców. W spotkaniu wzięli udział mundurowi z wieluński komendy na czele z I Zastępcą Komendanta Powiatowego w Wieluniu nadkomisarzem Adamem Czerwińskim. Wśród zaproszonych gości nie zabrakło przedstawicieli Starostwa Powiatowego w Wieluniu Urzędu Miejskiego w Wieluniu oraz Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Gminie Wieluń.
Głównym celem spotkania było uświadomienie młodym ludziom, iż z uprawnień do kierowania pojazdami należy korzystać w sposób bardzo odpowiedzialny. Młodzi kierowcy są grupą, która często podejmuje ryzykowane zachowania na drogach i niestety często są sprawcami ale także ofiarami wypadków drogowych. Brawura, przecenianie swoich umiejętności, jazda z nadmierną prędkością czy też pod wpływem alkoholu czy środków odurzających bardzo często prowadzą do tragicznych w skutkach zdarzeń na drogach. Mając na uwadze bezpieczeństwo i kształtowanie właściwych zachowań na drodze mundurowi spotkali się z młodzieżą, aby rozmawiać o problemach występujących wśród młodych kierowców.
Pierwszym punktem debaty było wystąpienie aspiranta sztabowego Marzanny Boratyńskiej oraz aspiranta sztabowego Szymona Pytla z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi. W swoim wystąpieniu policjanci poruszyli kwestie dotyczące zmian w przepisach ruchu drogowego, które zostały ostatnio wprowadzone oraz ich wpływ na bezpieczeństwo na drogach. Prelegenci zwrócili także uwagę na to, że nie zawsze młodzież jest kierowcami, może być po drugiej stronie jako niechroniony uczestnik drogi, który często narażony jest na niebezpieczeństwo ze strony kierowców.
Kolejno głos zabrał Tomasz Olejnik z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego Oddział Terenowy w Sieradzu, który przedstawił młodym ludziomwarunki, jakie musi spełnić osoba ubiegająca się o nabycie uprawnień do kierowania pojazdami. Prelegent omówił również zagrożenia w ruchu drogowym powodowane przez nieostrożną i nieodpowiedzialną; jazdę kierowców. Ponadto szczególną uwagę zwrócono na jazdę pod wpływem alkoholu lub pod działaniem środków odurzających, oraz jak niebezpieczne konsekwencje mogą być z tym związane. Prelekcja przeplatana była krótkimi filmami obrazującymi młodym ludziom, jakie konsekwencje niosą za sobą nieodpowiedzialne zachowania na drodze.
Następnie mł.asp.Monika Klonowska oraz sierżant sztabowy Przemysław Wielgosiński w swoich wystąpieniach przedstawili stan bezpieczeństwa na drogach powiatu wieluńskiego oraz praktyczne porady jak się zachować w sytuacji kiedy jesteśmy świadkiem zdarzenia drogowego. Podczas debaty nie zabrakło również informacji dotyczących funkcjonowania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, aplikacji Moja Komenda oraz programu Dzielnicowy bliżej Nas. Narzędzi, które służą lepszemu kontaktowi mieszkańców z policją oraz sprawniejszemu rozwiązywaniu zgłaszanych problemów.
W dalszej części debaty młodzi ludzie mogli skorzystać z symulatora zderzeń, który pozoruje zderzenie pojazdu z przeszkodą. Przedstawiciele Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego Oddziału Terenowego w Sieradzu w trakcie pokazu wskazali młodym ludziom jak ważne jest zapinanie pasów bezpieczeństwa przed rozpoczęciem każdej jazdy.
Z kolei przedstawiciele Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Gminie Wieluń zaprezentowali młodzieży alkogogle i narkogogle. Dzięki nim każdy młody człowiek mógł się przekonać jaki wpływ na organizm człowieka ma alkohol i środki odurzające oraz jak niebezpieczne może być kierowanie pojazdem pod ich wpływem.
Wszyscy uczestnicy spotkania na koniec otrzymali ufundowane przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego Oddział Terenowy w Sieradzu elementy odblaskowe oraz zawieszki do samochodu z wymownymi hasłami promującymi trzeźwość kierowców ufundowane przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Gminie Wieluń.
Dzięki tak zorganizowanym spotkaniom młodzież ma możliwość stać się w przyszłości odpowiedzialnymi i bezpiecznymi użytkownikami dróg.
st.asp. Katarzyna Grela