Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

#Hejttoniesztuka – konferencja z udziałem wieluńskich policjantów

Wieluńscy mundurowi uczestniczyli w konferencji poświęconej hejtowi i mowie nienawiści, którą zorganizowało II Liceum Ogólnokształcące imienia Janusza Korczaka w Wieluniu. Gościem specjalnym była aktorka Joanna Osyda, która jako osoba znana szerszej publiczności opowiedziała o swoich przeżyciach, jakich doświadczyła podczas swojej działalności artystycznej. Konferencja była doskonałą okazją do edukowania i uwrażliwiania młodych ludzi, aby nie pozostawali bierni i reagowali na wszelkie przejawy hejtu i mowy nienawiści w wirtualnym świecie.

6 czerwca 2022 roku w II Liceum Ogólnokształcącego w Wieluniu odbyła się konferencja pod hasłem #Hejttoniesztuka poświęcona uświadamianiu młodych ludzi w tematyce dotyczącej hejtu i mowy nienawiści. Organizatorami tego przedsięwzięcia było II Liceum Ogólnokształcące, które do współpracy zaprosiło wieluńskich mundurowych. Gościem specjalnym tego wydarzenia była absolwentka tego liceum aktorka Joanna Osyda. Jest ona znana szerszej publiczności z ról zagranych w popularnych serialach takich, jak „Majka” czy „M jak miłość”.

Internet stał się częścią naszego życia i jest bardzo pomocy w wielu jego aspektach. Niestety coraz częściej w świecie wirtualnym możemy się spotkać z negatywnymi, krzywdzącymi, pełnymi nienawiści komentarzami, często kłamliwymi. W życiu codziennym młodzi ludzie często mają do czynienia z sytuacjami, które mają na celu ośmieszanie, gnębienie lub obrażanie. Hejt jest negatywnym zjawiskiem, które może przybierać różne formy. To nie tylko słowa, ale także memy, zmodyfikowane nagrania czy zdjęcia, to także używanie prześmiewczych określeń. Aby ograniczyć skale mowy nienawiści i hejtu z inicjatywy młodzieży II Liceum Ogólnokształcącego w Wieluniu odbyła się konferencja poświęcona temu zjawisku. Młodzi ludzie w trakcie tego spotkania zaprezentowali scenkę dotyczącą hejtu.

Gość specjalny konferencji aktorka Joanna Osyda w swoim wystąpieniu opowiedziała o swoich doświadczeniach związanych z hejtem w internecie oraz o tym, jak radzi sobie z tym problemem. Zwróciła uwagę, że jako osoba rozpoznawalna również zetknęła się z negatywnymi komentarzami w wirtualnym świecie.

Wieluńscy mundurowi w swym bloku tematycznym poruszyli aspekty prawne dotyczące hejtu w sieci. Policjanci przedstawili czym jest hejt, jakie formy może przybierać oraz jak reagować na mowę nienawiści w wirtualnym świecie. Mundurowi przedstawili jakie konsekwencje prawne można ponieść za wpisy czy komentarze pełne nienawiści i agresji wobec drugiej osoby. Wskazali również, że nękanie, szantażowanie, publikowanie lub rozsyłanie kompromitujących informacji, zdjęć lub filmów nie jest bezkarne, a sprawcy takich czynów tylko pozornie są anonimowi. Funkcjonariusze wskazali ponadto młodym ludziom co zrobić i gdzie zgłosić się o pomoc w przypadku gdy będą świadkami, czy też ofiarami tego typu zjawiska.

O tragicznych konsekwencjach hejtu opowiedziała również psycholog Małgorzata Burnecka z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Wieluniu, przytoczyła przypadki, które szczególnie zapadły jej w pamięć. W swoim wystąpieniu wskazała, by nie dołączać do grup, które stosują przemoc psychiczną, starać się pomóc i nie być obojętnym wobec osób, które doświadczają negatywnych zachowań.

mł. asp. Monika Klonowska

  • zdjęcie przedstawiające wieluńskich mundurowych oraz innych uczestników konferencji w II L.O. im. Janusza Korczaka w Wieluniu w dniu 6 czerwca 2022 roku
  • zdjęcie przedstawiające uczniów prezentujących scenkę  dotyczącą hejtu w trakcie konferencji w II L.O. im. Janusza Korczaka w Wieluniu w dniu 6 czerwca 2022 roku
  • zdjęcie przedstawiające wieluńskich mundurowych oraz innych uczestników konferencji w II L.O. im. Janusza Korczaka w Wieluniu w dniu 6 czerwca 2022 roku
Powrót na górę strony