Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Obywatelskie ujęcie pijanego kierowcy

Obywatelskim ujęciem zakończyła się jazda 41-latka, który mając 2,9 promila alkoholu w organizmie kierował audi. Mężczyzna odpowie teraz przed sądem za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości. Za tego typu przestępstwo grozi kara nawet do 2 lat pozbawienia wolności, utrata uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi oraz grzywna. Policjanci doceniają świadomość i dziękują za wzorową postawę świadkowi zdarzenia.

20 września 2022 roku dyżurny wieluńskiej komendy otrzymał zgłoszenie, że w miejscowości Kurów  doszło do obywatelskiego ujęcia nietrzeźwego kierowcy. Na miejsce natychmiast skierowani zostali policjanci. W rozmowie ze świadkiem zdarzenia ustalili, że  jadąc przez miejscowość Kurów zwrócił on uwagę na kierowcę audi, który skręcił w ulicę Wieluńską. Podczas wykonywania tego manewru kierujący miał problemy z utrzymaniem toru jazdy i przejechał przez przydrożny rów. Podejrzewając, że siedzący za kierownicą audi może być pod wpływem alkoholu, postanowił pojechać za nim.  W pewnym momencie audi  zatrzymało się  na parkingu pobliskiego sklepu. Widzący tę sytuację świadek, również zatrzymał swoje auto i podszedł do zaparkowanego pojazdu. Z audi wysiadł kierowca, od którego wyczuwalna była wyraźna woń alkoholu. W związku z tym świadek natychmiast o całym zdarzeniu powiadomił policję. Mundurowi zbadali stan trzeźwości 41- letniego kierowcy. Badanie alkomatem wykazało u niego 2,9  promila alkoholu w organizmie. Mężczyzna odpowie teraz przed sądem za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości. Za tego typu przestępstwo grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności, zakaz kierowania pojazdami oraz wysoka grzywna.

Wieluńscy policjanci składają serdeczne podziękowania czujnemu kierowcy za obywatelską postawę godną naśladowania. Przypominamy również, że każdy, kto jest świadkiem przestępstwa, ma prawo ująć sprawcę na gorącym uczynku. Obywatelskie ujęcie to przywilej wynikający z treści art. 243 Kodeksu Postępowania Karnego. Ujętą osobę należy niezwłocznie przekazać Policji.


asp.sztab. Katarzyna Grela

Powrót na górę strony