Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Bezpieczeństwo Twoje i Twojego zwierzaka

Troska o bezpieczeństwo najmłodszych jest priorytetem w działaniach profilaktycznych wieluńskich policjantów.Tym razem mundurowi wspólnie z przedstawicielem Fundacji Ochrony Zwierząt „Łezka” spotkali się uczniami ze Szkoły Podstawowej w Szynkielowie edukując w zakresie obowiązków, jakie spoczywają na właścicielach czworonogów. Nie zabrakło również tematów związanych z bezpieczeństwem w ruchu drogowym.

Policjanci  z wieluńskie komendy w ramach działań profilaktycznych systematycznie, spotykają się z dziećmi w wieku szkolnym i przedszkolnym, omawiając tematykę dotyczącą zachowania się podczas kontaktu z niebezpiecznym zwierzęciem. W ostatnim czasie dzielnicowy z Komisariatu Policji w Osjakowie wspólnie z przedstawicielem  Fundacji  Ochrony Zwierząt Łezka  spotkali się  uczniami ze Szkoły Podstawowej w Szynkielowie.  Najmłodsi w trakcie tego spotkania mogli się dowiedzieć, że posiadanie zwierzęcia, to nie tylko przyjemność ale i duża  odpowiedzialność. Wiążą się z tym również obowiązki, jakie nakłada prawo na właścicieli zwierząt.  Najchętniej trzymanym w domu zwierzęciem są psy. Zaproszeni goście mówili o tym, że  obecne w naszych domach czworonogi  należy traktować dobrze i stosownie, bo stają się naszymi przyjaciółmi. Należy pamiętać, że pies powinien mieć  odpowiednią opiekę weterynaryjną w razie choroby, a także pamiętać o regularnych szczepieniach ochronnych. Wskazano, że właściciel psa zobowiązany jest do należytej kontroli zachowania zwierzęcia. Nie zabrakło również tematyki dotyczącej zachowania się  podczas kontaktu z niebezpiecznym zwierzęciem. Policjant omówił również zasady bezpiecznego poruszania się na drogach. Na koniec wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali elementy odblaskowe.
Przypominamy kilka podstawowych zasadach w kontakcie z psem.
    1. Nie podchodź do psa żeby go pogłaskać, jeśli w pobliżu nie ma właściciela (należy go zapytać)
    2. Nie podchodź do suki z młodymi.
    3. Nie podchodź do psa, który je.
    4. Nie zabieraj psu przedmiotu, którym się bawi.
    5. Nie należy karmić nieznanego psa.
    6.  Tabliczka „uwaga zły pies” mówi sama za siebie.
    7. Jeśli pies jest agresywny, nie należy okazywać strachu i zdenerwowania, a także wykonywać gwałtownych ruchów, ponieważ zwierzę może to uznać za zagrożenie.
    8. Nie uciekaj przed psem, ponieważ budzi to w zwierzęciu instynkt łowiecki i zwiększa ryzyko pogryzienia.
    9. Nie pozostawiaj psa i dziecka razem bez opieki dorosłych.

 Niezachowanie należytej ostrożności przy trzymaniu psa może doprowadzić do wyrządzenia szkody przez psa innej osobie. Najczęściej ta szkoda ma postać uszkodzenia rzeczy, ale  może również dojść do poważnego pogryzienia człowieka. W zależności od skutków takiego niewłaściwego trzymania czworonoga – właściciela może spotkać mniej lub bardziej surowa odpowiedzialność karna.


asp.sztab. Katarzyna Grela

 

  • dzieci z podniesionymi do góry rękoma na których założone są elementy odblaskowe wspólnie z przedstawicielem fundacji oraz policjantem pozują do zdjęcia
  • policjant rozdaje odblaski
  • policjant, przedstawiciel szkoły oraz fundacji stoją w klasie na przeciwko dzieci
Powrót na górę strony