Oszustwa „na wnuczka i policjanta” – bądźmy szczególnie ostrożni
Wieluńscy policjanci ostrzegają przed oszustami działającymi metodą "na wnuczka” czy „na policjanta", którzy głównie próbują oszukać osoby starsze. Funkcjonariusze apelują - nie dajmy się nabrać na opowieści, które słyszymy w słuchawce swojego telefonu, a o sposobach działania oszustów informujmy naszych bliskich!
Wieluńscy policjanci przypominają:
Seniorzy mogą stać się ofiarami oszustów. Niejednokrotnie poprzez swoją ufność i nieuwagę w większym stopniu są narażeni na działania przestępcze bezwzględnych naciągaczy, którzy nie zważają nawet na widoczną chorobę okradanej osoby lub jej kalectwo czy wiek. W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców apelujemy o rozwagę i przypominamy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa!
Przestępcy podszywają się pod różne osoby. Oto metody popełniania przestępstw:
"na wnuczka" – rozmówca dzwoniący na telefon stacjonarny przekonuje, że jest Twoim wnuczkiem, krewnym lub inną bliską osobą z Twojej rodziny. Informuje, że uległ wypadkowi lub znajduje się w innej trudnej sytuacji i natychmiast potrzebuje pieniędzy, a za chwilę w mieszkaniu zjawi się po nie kolega.
"na policjanta" – rozmówca; dzwoniący na telefon stacjonarny podaje się za członka rodziny (najczęściej wnuczka). Tłumaczy zmieniony głos chorobą. Najczęściej podaje nagłą potrzebę pokrycia szkód po wypadku drogowym, nagłą i ważną operacją. Następnie prosi o pożyczenie dużej sumy pieniędzy. Chwilę po zakończeniu rozmowy dzwoni kolejna osoba informując że jest policjantem, oznajmiając, że poprzednia rozmowa była próbą wyłudzenia pieniędzy i prowadzona jest tajna akcja, mająca na celu rozbicie grupy oszustów i że musisz w niej pomóc. Nalega, aby w tym celu wypłacić pieniądze i przekazać je wyznaczonej osobie.
Bądź ostrożny, pamiętaj:
- jeśli otrzymasz telefon od krewnego o wsparcie finansowe zawsze po rozmowie zadzwoń do kogoś bliskiego na znany Ci numer telefonu, by opowiedzieć o zdarzeniu – nie może być ono tajemnicą,
- nie przekazuj żadnych pieniędzy osobom które telefonicznie podają się za członków twojej rodziny lub proszą o przekazanie pieniędzy poprzez osoby pośredniczące;
- jeżeli rozmówca proponuje Ci, że możesz potwierdzić autentyczność dzwoniącego policjanta pod numerem 112 - zanim zadzwonisz pod ten telefon, sprawdź czy rozłączyłeś poprzednią rozmowę
- Policja nigdy w takich lub podobnych sytuacjach nie prosi o przekazanie pieniędzy
- nie działaj pochopnie pod presją czasu,
- w przypadku jakichkolwiek podejrzeń, że dzwoniąca osoba nie jest członkiem rodziny, czy prawdziwym funkcjonariuszem natychmiast powiadom Policję dzwoniąc na numer 997 lub 112.