Nie bądźmy obojętni …
Okres jesienno- zimowy to czas, kiedy temperatura może gwałtownie spadać, nawet poniżej zera. Pamiętajmy, że niskie temperatury stanowią zagrożenie nie tylko dla zdrowia, ale i życia w szczególności osób bezdomnych i samotnych. Nie bądźmy obojętni i alarmujmy Policję za każdym razem, kiedy ktoś jest narażony na wychłodzenie organizmu. Wystarczy jeden telefon, aby uratować komuś życie.
Na wychłodzenie organizmu narażone są przede wszystkim osoby bezdomne, starsze, samotne oaz nietrzeźwi, którzy przebywają na otwartej przestrzeni. Wzorem lat ubiegłych w okresie jesienno- zimowym wieluńscy policjanci podczas patroli zwracają szczególną uwagą na miejsca gdzie mogą przebywać takie osoby . Wieluńscy mundurowi podczas patroli przekazują im niezbędne informacje, gdzie i w jakim zakresie można uzyskać pomoc. Osoby, które są zagrożone zamarznięciem odwożone są do domów, schronisk, ośrodków pomocy społecznej. Funkcjonariusze współpracują w tym zakresie także z instytucjami powołanymi do niesienia pomocy osobom bezdomnym i samotnym, jak również ze Strażą Miejską.
Musimy pamiętać, że w czasie kiedy temperatura spada, bardzo często zdarzają się sytuacje, kiedy osoby bezdomne przebywając m.in. w pustostanach, altanach na ogródkach działkowych chcąc uchronić się przed zimnem rozpalają ogniska powodując zagrożenie pożarem. Bardzo często możemy spotkać wokół nas również osoby, które w chłodne wieczory przebywają w parkach, na przystankach komunikacji miejskiej lub w innych miejscach i z powodu wypitego alkoholu, często nie odczuwają zimna. Na wychłodzenie narażone są również osoby starsze, żyjące samotnie, które z różnych przyczyn nie mogą poradzić sobie z codziennymi czynnościami tj. napaleniem w piecu i ogrzaniem mieszkania.
Apelujemy do mieszkańców całego powiatu o zwracanie uwagi na bezdomnych oraz potrzebujących pomocy, nie przechodźmy obok nich obojętnie. Prosimy o przekazywanie nam informacji o osobach, których zdrowie, a nawet życie może być zagrożone z powodu wychłodzenia organizmu. Czasami wystarczy jeden telefon, aby uratować komuś życie. Wszystkie zgłoszenia można kierować pod alarmowe numery Policji 997 oraz 112.