Zaginięcia osób starszych – co zrobić, jak zapobiegać?!
Osoby starsze często wymagają naszej doraźnej lub stałej opieki. Na problemy związane z poruszaniem się, nakładają się też inne trudności, związane z chorobami typowymi dla wieku zaawansowanego. Mogą one powodować zaburzenia pamięci i orientacji, a w konsekwencji doprowadzić do sytuacji zagrażającej życiu, np. w przypadku zaginięcia takiej osoby.
Co możesz zrobić, aby zmniejszyć ryzyko zaginięcia?
- jeśli osoba starsza cierpi na zaburzenia pamięci, warto w jej odzież w kilku miejscach wszyć „metki” z danymi kontaktowymi oraz osobowymi, warto dodać informację o chorobach czy przyjmowanych lekach ratujących życie.
- jeśli senior mieszka sam, warto przekazać mu prosty w obsłudze telefon komórkowy i dzwonić kilka razy dziennie. Zadbaj, aby bateria zawsze była naładowana;
- odwiedzaj starszych członków rodziny tak często, jak to możliwe;
- dopilnuj, aby regularnie przyjmowali leki przepisane przez lekarza. Senior może o nich zapomnieć, a przez to pogorszy się stan jego zdrowia;
- poproś sąsiadów, aby zwracali uwagę na różne niepokojące zachowania. Zostaw im swój numer telefonu, aby mogli się z Tobą jak najszybciej skontaktować.
- warto rozważyć zakup zegarka z GPS, opaski lub innych urządzeń lokalizacyjnych.
Co zrobić, gdy zaginie senior:
- Niezwłocznie powiadom Policję - możesz to zrobić w dowolnej jednostce.
- Przygotuj jak najwięcej informacji na temat seniora – jak był ubrany, gdzie zazwyczaj wychodził, jaki jest jego stan zdrowia, najlepiej przygotuj również jak najbardziej aktualne zdjęcie.
- Przeszukaj najbliższą okolicę, pokaż zdjęcie osoby zaginionej w okolicznych sklepach.
- Sprawdź adresy znajomych, rodziny informując ich o zdarzeniu, zaangażuj ich do pomocy w poszukiwaniach.
- Apelujemy o wzmożenie opieki nad seniorami. Każdy z nas ma obowiązki zawodowe i domowe. Postarajcie się jednak znaleźć czas, aby kontrolować, co dzieję się ze starszym członkiem rodziny.
asp.sztab. Katarzyna Grela