Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Debata z seniorami Uniwersytetu Trzeciego Wieku

Wieluńscy mundurowi w sali Wieluńskiego Domu Kultury spotkali się ze słuchaczami Uniwersytetu Trzeciego Wieku w ramach zorganizowanej debaty społecznej pod nazwą „ Senior managerem do spraw własnego bezpieczeństwa”. Głównym jej tematem była edukacja osób starszych, na temat zagrożeń z jakimi mogą się spotkać w życiu codziennym. W ramach spotkania poruszone zostały kluczowe tematy związane z oszustwami oraz bezpieczeństwem w ruchu drogowym.

5 grudnia 2024 roku funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Wieluniu zorganizowali debatę społeczną skierowaną do seniorów. Głównym celem spotkania było przede wszystkim uwrażliwienie zebranych osób na sytuacje, w których mogą stać się ofiarą przestępstwa, jak również edukacja w zakresie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Mundurowi do współpracy zaprosili również przedstawicieli Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Inspektorat w Wieluniu, Starostwa Powiatowego w Wieluniu, Banku PKO Bank Polski Oddział w Wieluniu  oraz Państwową Straż Pożarną w Wieluniu.
Na samym początku wieluńscy mundurowi przedstawili najczęściej występujące zagrożenia z jakimi mogą spotkać się seniorzy w życiu codziennym.  Policjanci omówili mechanizmy działania sprawców przestępstw wyłudzających pieniądze m.in.  „na policjanta”, „na pracownika banku”, czy też „ na blika”. Nie zabrakło informacji,  w jaki sposób postępować aby nie stać się ofiarą tego typu przestępstw oraz jak się  się zachować  w sytuacji, gdy telefonuje nieznajomy. Kolejno funkcjonariusze przedstawili stan bezpieczeństwa na drogach powiatu wieluńskiego. Podczas dyskusji zwrócono szczególną uwagę na bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego, takich jak piesi i rowerzyści. W ramach tej części omówiono kluczową rolę, jaką odgrywają elementy odblaskowe w poprawie widoczności i ochronie pieszych, zwłaszcza w warunkach ograniczonej widoczności, np. po zmroku czy w trudnych warunkach pogodowych. Funkcjonariusze podkreślili, jak istotne jest noszenie odblasków np. w terenie niezabudowanym, gdzie brak jest oświetlenia ulicznego.
Ważnym punktem debaty było również zaprezentowanie narzędzi, które mogą wspierać seniorów w dbaniu o swoje bezpieczeństwo, takich jak Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, aplikacja „Moja Komenda”. Dzięki tym rozwiązaniom, seniorzy mogą łatwo skontaktować się z dzielnicowym oraz zgłaszać różne zagrożenia w swoim otoczeniu.Mundurowi przekazali również seniorom informacje o  ogólnopolskiej kampanii społecznej #ZnamTeNumery zainicjowanej przez Komendę Główną Policji, Telewizję Puls, ekipę serialu „Lombard. Życie pod zastaw” i Fundację Telewizji Puls „Pod Dębem”. Wyemitowano również stworzony w ramach projektu spot, który uświadamia jak przestępcy wykorzystują w oszustwach sztuczną inteligencję.
Kolejno głos zabrały  przedstawicielki  Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Inspektorat w Wieluniu, które omówiły kwestie związane z nowoczesnymi rozwiązaniami ułatwiającymi klientom załatwianie spraw dotyczących rent i emerytur.
W dalszej części spotkania przedstawiciele banku PKO BP Oddział w Wieluniu przestawili zagadnienia związane z próbami oszustw na przedstawiciela banku. Z kolei radca prawny przekazał informacje w zakresie funkcjonowania nieodpłatnego punktu  pomocy prawnej.
Na koniec strażak z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Wieluniu wskazał  na zagrożenia związane z uwolnieniem się tlenku węgla.  Wymienił metody zabezpieczania się przed „cichym zabójcą”.
Podsumowując debatę seniorzy wypełnili anonimowe ankiety.Tego typu inicjatywy są ważnym elementem działań prewencyjnych i pozwalają na budowanie lepszego zrozumienia między Policją a społecznością lokalną, co przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa w regionie.
asp.sztab. Katarzyna Grela

  • Policjant w sali Wieluńskiego Domu Kultury występuje jako prelegent. W tle prezentacja. Na krzesłach siedzą seniorzy.
  • Sala  Wieluńskiego Domu Kultury, przywitanie uczestników debaty . W tle prezentacja. Na krzesłach siedzą seniorzy.
  • Policjant w sali Wieluńskiego Domu Kultury występuje jako prelegent. Na krzesłach siedzą seniorzy.
  • Policjanci i seniorzy siedzą na krzesłach w Wieluńskim Domu Kultury.
  • Radca prawny w sali Wieluńskiego Domu Kultury występuje jako prelegent.
  • Strażak w sali Wieluńskiego Domu Kultury występuje jako prelegent. W tle prezentacja.
  • Pracownica Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w sali Wieluńskiego Domu Kultury występuje jako prelegent. W tle prezentacja. Na krzesłach siedzą seniorzy.
  • Strażak w sali Wieluńskiego Domu Kultury występuje jako prelegent. W tle prezentacja. Na krzesłach siedzą seniorzy.
  • Policjant w sali Wieluńskiego Domu Kultury występuje jako prelegent. . Na krzesłach siedzą seniorzy.
  • Policjant w sali Wieluńskiego Domu Kultury występuje jako prelegent. W tle prezentacja. Na krzesłach siedzą seniorzy.
  • Przedstawicielka banku w sali Wieluńskiego Domu Kultury występuje jako prelegent.
Powrót na górę strony