Informacje

Reagujmy na osoby zagrożone wychłodzeniem

Od kilku dni w naszym regionie panują niskie temperatury. Stanowią one zagrożenie nie tylko dla zdrowia ale i życia w szczególności osób bezdomnych, samotnych oraz nietrzeźwych którzy przebywają na otwartej przestrzeni. To właśnie te grupy osób są najbardziej narażone na niebezpieczeństwo wychłodzenia organizmu. Jeśli widzimy takiego człowieka, nie wahajmy się zadzwonić na numer alarmowy. Czasami wystarczy jeden telefon, aby uratować komuś życie.

Okres zimowy to bardzo trudny czas dla osób starszych i nieporadnych życiowo oraz osób bezdomnych. Tragiczne skutki może mieć nawet kilka godzin spędzonych na zewnątrz podczas niskich temperatur. Policjanci podczas codziennej służby sprawdzają miejsca, gdzie mogą przebywać osoby narażone na wychłodzenie i starają się nieść pomoc tym, którzy jej potrzebują.
Jednak funkcjonariusze nie są w stanie dotrzeć do wszystkich osób potrzebujących pomocy. Dlatego reagujmy. Jeśli zauważymy człowieka, któremu może grozić wychłodzenie, nie bądźmy obojętni na jego los. Wystarczy zadzwonić na bezpłatny telefon alarmowy 112. Nasze działanie może uratować ludzkie zdrowie i życie. Dzięki zgłoszeniom, wielu osobom udaje się pomóc.
Apelujemy aby informować ośrodki pomocy społecznej o mieszkających samotnie osobach starszych, niepełnosprawnych, które ze względu na sytuację życiową, mogą być szczególnie narażone na skutki działania niskich temperatur.
Przypominamy również, że miejsca, gdzie przebywają osoby bezdomne, które nie potrzebują pilnej interwencji, można wskazywać na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa.

asp.sztab. Katarzyna Grela

Powrót na górę strony