Przemoc w rodzinie tematem debaty społecznej
28 marca 2019 roku w auli Komendy Powiatowej Policji w Wieluniu odbyła się debata społeczna p.n. „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie... możesz mieć na nie wpływ. Wspólnie przeciwko przemocy”. Głównym tematem tego spotkania była problematyka przemocy w rodzinie na terenie powiatu wieluńskiego, a jej najważniejszym celem było umocnienie współpracy pomiędzy podmiotami i instytucjami zajmującymi się tym zagadnieniem. W debacie wzięli udział wieluńscy mundurowi na czele z Zastępcą Komendanta Powiatowego Policji w Wieluniu kom. Robertem Baryłą, przedstawiciele ośrodków pomocy społecznej z całego powiatu, przedstawiciele Starostwa, Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Wieluniu, przedstawiciele Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Wieluniu, Kuratorzy Sądowi oraz przedstawiciele oświaty.
Inicjatorem i głównym organizatorem debaty była Komenda Powiatowa Policji Wieluniu. Na samym początku przedstawiciele policji przedstawili zagadnienia dotyczące zjawiska przemocy w rodzinie na terenie powiatu wieluńskiego, podkreślając wagę problemu, a tym samym potrzebę usprawniania mechanizmów współpracy między instytucjami zobowiązanymi do wsparcia i udzielania pomocy ofiarom przemocy. Omówiono procedurę Niebieskiej Karty, jako narzędzie w pracy policjantów oraz udział policji w zespołach interdyscyplinarnych. Ważną częścią spotkania było przedstawienie danych statystycznych dotyczących interwencji związanych z zakładaniem Niebieskiej Karty oraz liczby osób dotkniętych przemocą jak i sprawców przemocy.
Kolejno głos zabrali przedstawiciele Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej w Wieluniu, którzy omówili kwestie związane z psychologicznymi aspektami dotyczącymi przemocy w rodzinie zwłaszcza w zakresie funkcjonowania sprawcy i osoby dotkniętej przemocą. Następnym punktem debaty było wystąpienie przedstawicieli Miejsko Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wieluniu, którzy omówili formy pomocy realizowane przez ośrodek w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Przedstawiono również zagadnienia dotyczące a działania zespołu interdyscyplinarnego i grup roboczych. Tematykę pracy z rodzinami gdzie występuje przemoc omówił kurator zawodowy z Zespołu Kuratorskiego Służby Sądowej Sądu Rejonowego w Wieluniu.
Po wystąpieniach przyszedł czas na dyskusję, w której głos zabrali pozostali uczestnicy debaty wyrażając swoją opinię na temat przebiegu spotkania i współpracy z podmiotami zajmującymi się problematyką przemocy w rodzinie.
Podczas debaty jej uczestnicy mieli również okazję zapoznać się również z funkcjonowaniem „Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa” na terenie naszego powiatu oraz aplikacją „Moja Komenda”.
Spotkanie to zapewne pomoże umocnić współpracę pomiędzy instytucjami „pomocowymi” działającymi na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie.