"Bezpieczne zakupy w sieci"
W minionym tygodniu odbył się cykl szkoleń pod nazwą „ Bezpieczne zakupy w sieci”. Przedsięwzięcie zorganizowane zostało przez członków Regionu International Police Association Wieluń Łódzkiej Grupy Wojewódzkiej pod patronatem Komendanta Powiatowego Policji w Wieluniu. W ramach tych spotkań zaproszony przedstawiciel serwisu Allegro.pl przedstawił tematykę bezpieczeństwa transakcji i płatności internetowych. Ponadto mundurowi z wieluńskiej komendy podczas spotkań z młodzieżą promowali również służbę w Policji.
W ramach projektu zapoczątkowanego już w grudniu 2019 roku przez przedstawicieli Regionu International Police Association Wieluń Łódzkiej Grupy Wojewódzkiej w dniach 20 i 21 lutego 2020 roku odbyły się kolejne warsztaty w I Liceum Ogólnokształcącym w Wieluniu, Zespole Szkół numer 2 i numer 3 w Wieluniu, oraz Gminnym Ośrodku Kultury w Osjakowie. Udział w nich wzięli uczniowie szkół, zaproszeni przedstawiciele placówek oświatowych, jak również policjanci z sąsiednich komend.
Warsztaty te były doskonałą okazją aby dowiedzieć się na co zwrócić uwagę podczas robienia zakupów „w sieci”, jak unikać nieuczciwych sprzedawców i nie dać się oszukać. Specjalista z platformy Allegro.pl. sp. z o.o. omówił zagadnienia związane z zakupami w „sieci” i związanym z tym ryzykiem. Głównym celem organizowanych prelekcji było przeciwdziałanie przestępstwom popełnianym w Internecie.
Apelujemy, aby kupując przez Internet zachować podstawowe środki ostrożności:
- Pamiętajmy, by zawsze kierować się ograniczonym zaufaniem do sprzedającego,
- Przed zakupem w wirtualnym sklepie sprawdźmy jego rzetelność. Zwracajmy uwagę, czy sklep podaje swój adres i numer telefonu. Wtedy, w razie jakichkolwiek wątpliwości, możemy tam zadzwonić,
- Kupując na aukcji internetowej sprawdźmy komentarze o sprzedającym. Brak komentarzy pozytywnych lub ich niewielka liczba powinny wzbudzić naszą szczególną czujność,
- Przy płaceniu kartą płatniczą zwracajmy uwagę, czy połączenie internetowe jest bezpieczne i czy przesyłane przez nas dane nie zostaną wykorzystane przez osoby nieuprawnione. Korzystajmy z uznanych portali płatniczych a przed potwierdzeniem przelewu upewnijmy się czy ten sam numer rachunku widnieje na zamówieniu.
- W celu zapewnienia bezpieczeństwa w trakcie zakupów internetowych w miarę możliwości korzystajmy z komputerów prywatnych, co do których mamy pewność, że nie korzysta z nich wiele osób, używajmy również programu antywirusowego i na bieżąco go aktualizujmy. Pamiętajmy by nie zapisywać haseł i nie zapamiętywać ich w przeglądarkach internetowych. Istnieje ryzyko że hasła zostaną bez naszej wiedzy odczytane,
- Zazwyczaj można też zamówić towar z opcją płatności przy odbiorze, Niektóre serwisy ogłoszeniowe nie weryfikują bowiem danych sprzedającego, jego historii i wiarygodności. Rozważmy zakupy w swojej okolicy, gdzie możemy spotkać się ze sprzedawcą osobiście i obejrzeć przedmiot.
- Zachowajmy szczególna ostrożność m.in. gdy sprzedawca unika kontaktu osobistego, prosi o przedpłatę lub wpłatę na inne konto niż podane w aukcji, prosi o podanie danych z wykonanego przelewu, a także gdy proponowany towar ma podejrzanie niską cenę.
Spotkania z młodzieżą były również doskonałą okazją, aby przybliżyć młodym ludziom służbę w Policji. Policjantka z wieluńskiej komendy przekazała młodzieży informacje dotyczące możliwości i warunków pracy w Policji. W trakcie spotkania można było się dowiedzieć jak wyglądają poszczególne etapy postępowania kwalifikacyjnego oraz gdzie szukać informacji dotyczących procedury rekrutacyjnej.
Zachęcamy do wstąpienia w nasze szeregi!