Obywatelskie ujęcie pijanego kierowcy
Przypadkowi świadkowie ujęli 45-latka, który mając ponad 2 promile alkoholu w organizmie kierował citroenem. Ponadto mężczyzna posiadał zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Kodeks karny za tego typu przestępstwa przewiduje karę do 5 lat pozbawienia wolności.
17 września 2021 roku dyżurny wieluńskiej komendy otrzymał zgłoszenie, z którego wynikało, iż w miejscowości Ruda przypadkowi świadkowie ujęli nietrzeźwego kierowcę. Na miejsce skierowani zostali policjanci z wieluńskiej drogówki. Z relacji świadków zdarzenia wynikało, że podróżując swoim samochodem zwrócili uwagę na jadącego przed nimi citroena, którego kierowca miał poważne problemy z utrzymaniem toru jazdy. W pewny momencie wykorzystując dogodną sytuację wyprzedzili go i zwalniając przed nim zmusili do zatrzymania pojazdu. Świadkowie w rozmowie z kierowcą nabrali podejrzeń, że może być pod wypływem alkoholu dlatego uniemożliwili mu dalszą jazdę i natychmiast powiadomili patrol policji. Mundurowi zbadali stan trzeźwości 45-letniego kierowcy citroena. Miał ponad 2 promile alkoholu w organizmie. Ponadto po sprawdzeniu w systemach policyjnych okazało się, że mężczyzna posiada zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. 45-latek został zatrzymany i osadzony w policyjnym areszcie. Po wytrzeźwieniu usłyszał zarzuty kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości oraz niestosowania się do sądowego zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. Za popełnione przestępstwa grozi mu teraz kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności.
Wieluńscy policjanci składają serdeczne podziękowania czujnym kierowcom za obywatelską postawę godną naśladowania. Przypominają również, że każdy, kto jest świadkiem przestępstwa, ma prawo ująć sprawcę na gorącym uczynku. Obywatelskie ujęcie to przywilej wynikający z treści art. 243 Kodeksu Postępowania Karnego. Ujętą osobę należy niezwłocznie przekazać Policji.