Warsztaty historyczne "OKM 1940 Ostaszków-Kalinin-Miednoje"
23 marca 2022 roku w Szkole Podstawowej imienia Komisji Edukacji Narodowej w Skomlinie odbyły się warsztaty patriotyczno – historyczne OKM 1940 „Ostaszków – Kalinin – Miednoje”. Tą wyjątkową lekcję historii dedykowaną dla uczniów poprowadził Jarosław Olbrychowski, prezes Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939r.” w Łodzi.
Jarosław Olbrychowski w swoim wystąpieniu przedstawił genezę Policji Państwowej na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, skupiając uwagę na funkcjonowaniu jej na ówczesnym obszarze województwa łódzkiego. Opowiadał o etosie zawodu policjanta dawniej i dzisiaj. W swoim wystąpieniu mówił o tych, którzy zginęli w służbie Ojczyźnie oraz przytoczył fakty dotyczące zbrodni katyńskiej. Podczas warsztatów młodzi ludzie dowiedzieli o losach funkcjonariuszy Policji Państwowej, którzy w wagonach bydlęcych transportowani byli do obozów specjalnych na terenie Ostaszkowa, Kalinina, Starobielska. Na przełomie 1939 roku i 1940 jeńcy tych obozów, przetrzymywani byli w nieludzkich warunkach, m. in. w obozie w Ostaszkowie. Stamtąd trafiali do obozu w Kalininie, gdzie strzałem w tył głowy, wykonywano na nich egzekucję. Potem przewożono ich ciała do miejscowości Miednoje, gdzie grzebano ich w dołach śmierci. Prezes stowarzyszenia opowiedział również o utworzeniu Policji Kobiecej i obowiązujących w tamtych czasach zasadach przyjęcia do Policji. Podkreślił ważna rolę kobiet w szeregach Policji wskazując, że krótkim okresie dwudziestolecia międzywojennego stworzono w Polsce korpus policji kobiecej na bardzo wysokim poziomie zawodowym. Podczas warsztatów młodzieży przybliżona została postać insp. Józefa Żółtaszka, urodzonego w Skomlinie, działacza niepodległościowego, policjanta, który w latach 1928-1939 był Głównym Komendantem Policji Województwa Śląskiego.
W kolejnym etapie spotkania policjantki z wieluńskiej komendy z uczniami najstarszych klas przeprowadziły prelekcję dotyczącą służby w Policji. Uczniowie dowiedzieli się czym zajmują się funkcjonariusze poszczególnych wydziałów, a mianowicie co na co dzień drobi policjant drogówki, dzielnicowy czy technik kryminalistyki. Policjantki w przystępny sposób starały się przybliżyć młodym ludziom specyfikę tej służbę.
st.asp. Katarzyna Grela