Obywatelskie ujęcie pijanego kierowcy
Przypadkowy świadek ujął 44-latka, który mając ponad 3,5 promila alkoholu w organizmie kierował volkswagenem. Za swoje nieodpowiedzialne zachowanie mężczyzna odpowie teraz przed sądem. Policjanci dziękują za wzorową obywatelską postawę.
23 marca 2022 roku dyżurny wieluńskiej komendy otrzymał zgłoszenie, z którego wynikało, że w miejscowości Małyszyn przypadkowy świadek ujął nietrzeźwego kierowcę. Na miejsce skierowani zostali policjanci z wieluńskiej drogówki. Z relacji zgłaszającego wynikało, że; jadąc wraz ze znajomą zwrócili uwagę na kierowcę volkswagena, którzy jechał przed nimi. Auto poruszało się całą szerokością jezdni. W pewnym momencie kierujący zjechał na pobocze, gdzie zatrzymał samochód. Widzący tą sytuację świadkowie również zatrzymali swoje auto. W trakcie rozmowy z kierowcą zgłaszający wyczuł od kierowcy wyraźną woń alkoholu. W związku z tym podjął decyzję o uniemożliwieniu mu dalszej jazdy. Wyciągnął kluczyki ze stacyjki i natychmiast powiadomił policję. Mundurowi zbadali stan trzeźwości 44-letniego kierowcy. Badanie alkomatem wykazało u niego ponad 3,5 promila alkoholu w organizmie. Za swoje nieodpowiedzialne zachowanie mężczyzna odpowie teraz przed sądem. Przypominamy, że za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości lub podobnie działającego środka grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności, zakaz kierowania pojazdami oraz wysoka grzywna.
Pijani kierowcy stanowią ogromne zagrożenie dla wszystkich użytkowników dróg. Bez wątpliwości wzorowa postawa przypadkowego świadka pomogła w wyeliminowaniu potencjalnego zagrożenia.
Przypominamy, że zgodnie z obowiązującymi przepisami każdy, kto jest świadkiem przestępstwa, ma prawo ująć sprawcę na gorącym uczynku. Obywatelskie ujęcie to przywilej wynikający z treści art. 243 Kodeksu Postępowania Karnego. Ujętą osobę należy niezwłocznie przekazać Policji.
st.asp. Katarzyna Grela