Bezpieczeństwo podczas prac polowych
Okres letni, to czas kiedy rolnicy rozpoczynają żniwa. W trosce o życie i zdrowie mieszkańców powiatu wieluńskiego zwracamy się z apelem, aby podczas prac polowych zadbać o bezpieczeństwo swoje i bliskich. Miejmy na oku dzieci, które spędzają czas na podwórku i nigdy nie dajmy się zwieść rutynie przy wykonywanych pracach rolnych.
Podczas wzmożonych prac polowych, rolnikom towarzyszy wiele różnorodnych zagrożeń związanych m.in. z obsługą maszyn, transportem plonów i pracą na wysokości. Szczególną uwagę należy zwrócić młodzież, która często pomaga przy pracach polowych. Należy pamiętać, że młodzi ludzie chociażby z racji wieku mają mniejsze mniejsze doświadczenie przy obsłudze maszyn rolniczych. Dlatego też wszelkie pomocnicze prace powinni wykonywać pod bacznym okiem dorosłych. Nie zapominajmy również o najmłodszych dzieciach, które często bawią się na podwórku przy znajdujących się tam maszynach rolniczych Chrońmy dzieci przed niebezpiecznymi zabawami. Od naszej odpowiedzialności zależy życie innych.
Przedstawiamy kilka porad, jak unikać zagrożeń:
- Nie zezwalajmy dzieciom na wykonywanie niebezpiecznych prac polowych.
- Nie pozostawiajmy małych dzieci bez opieki dorosłych.
- Nie pozostawiajmy niebezpiecznych narzędzi w miejscach, gdzie mogą stanowić zagrożenie dla dziecka.
- W obejściu powinno być wydzielone miejsce, w którym dzieci mogłyby bawić się. Miejsce to winno być odgrodzone wysoką siatką od części roboczej podwórka, po którym chodzą zwierzęta i poruszają się maszyny rolnicze.
- Nie wolno dziecku przebywać w odległości mniejszej niż 50 m od pracującej maszyny rolniczej.
- Nie prośmy dzieci o pomoc przy pracach ze szkodliwymi substancjami chemicznymi takimi jak pestycydy, nawozy, paliwa, rozpuszczalniki, smary, smoły.
- Każdorazowe uruchomienie kombajnu czy ciągnika poprzedź sygnałem dźwiękowym, a wcześniej upewnij się czy w sąsiedztwie pracującej maszyny nie przebywają osoby nieuprawnione, np. bawiące się dzieci!
- Nie każdy, zwłaszcza osoby starsze i dzieci, powinien pracować na wysokości, np. na przyczepie przy załadunku, przy układaniu słomy na stogach i na poddaszach!
- Nie przewoź nikogo na załadowanych wozach i przyczepach!
- W stanie nietrzeźwym nie podejmuj żadnej pracy; nie pozwalaj, by inni to czynili!
- Nie pozwalajmy dziecku na obsługę ciągników i maszyn rolniczych!
Jednocześnie policjanci apelują do kierowców, aby w okresie letnim zachowali na drogach szczególną ostrożność, gdyż pojawia się na nich wiele maszyn rolniczych i kombajnów zbożowych.
st.asp. Katarzyna Grela
zdjęcie/Internet/