Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Podsumowanie działań „Bezpieczny Motocykl”

Rozpoczął się sezon motocyklowy. W trosce o bezpieczeństwo kierujących tymi jednośladami 23 kwietnia 2023 roku na terenie całego województwa łódzkiego prowadzone były działania „Bezpieczny Motocykl”. Ich głównym zadaniem jest poprawa bezpieczeństwa motocyklistów na drogach poprzez reagowanie na popełniane przez nich wykroczenia i uświadamianie o zasadach bezpieczeństwa na drodze.

Użytkownicy jednośladów, w tym motocykliści są w grupie niechronionych uczestników ruchu drogowego i w wypadkach drogowych odnoszą ciężkie obrażenia. Niedostosowanie prędkości do warunków ruchu, nieprawidłowe wyprzedzanie oraz niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami, to główne przyczyny wypadków drogowych powodowanych przez motocyklistów.
Na ich bezpieczeństwo mają wpływ również inni uczestnicy ruchu, przede wszystkim kierujący samochodami. W okresie, gdy na drogach pojawia się coraz więcej jednośladów powinni oni pamiętać o obserwacji drogi i spoglądaniu w lusterka. Ważne jest również, by zawczasu i wyraźnie sygnalizowali zamiar zmiany pasa ruchu i kierunku jazdy oraz swoim stylem jazdy nie zmuszali kierującego jednośladem do gwałtownego hamowania, co może doprowadzić do utraty panowania nad motocyklem.
Mundurowi z wieluńskiej „drogówki” w trakcie przeprowadzonych działań pod nazwą „Bezpieczny Motocykl” skontrolowali na drogach naszego powiatu 52 motocyklistów, z których 3 ukaranych zostało mandatami karnymi za przekroczenie dopuszczalnej prędkości. Policjanci w trakcie kontroli uświadamiali również kierujących motocyklami na temat zasad bezpiecznego poruszania się po drogach.
Mając na uwadze swoje bezpieczeństwo motocykliści powinni stosować kilka podstawowych zasad:

  • przestrzegać obowiązujących przepisów ruchu drogowego,
  • dbać o stan techniczny swojego motocykla,
  • kierując motocyklem należy pamiętać o odpowiednim ubiorze, który ochroni przed ewentualnymi urazami podczas zdarzenia drogowego,
  • dbać o swoją kondycję, stan psychofizyczny,
  • zawsze warto zaplanować trasę.
  • od momentu rozpoczęcia jazdy należy koncentrować się wyłącznie na bezpiecznej jeździe i sytuacji na drodze,
  • zachować odstęp od innych pojazdów, gdyż droga hamowania motocykla jest dłuższa niż samochodu, szczególnie na śliskiej nawierzchni,
  • zawsze wcześnie i wyraźnie sygnalizować zamiar wykonania manewru skrętu czy też zmiany pasa ruchu.
  • obserwować zachowanie innych kierowców, zwłaszcza tych zmieniających pas ruchu, wjeżdżających na skrzyżowanie czy na jezdnię z drogi podporządkowanej – w takich sytuacjach często błędnie oceniają oni prędkość nadjeżdżającego motocykla (wynika to z małych gabarytów zbliżającego się obiektu) i wymuszają pierwszeństwo.

asp.szt. Katarzyna Grela

  • Motocykl policyjny.
Powrót na górę strony