Uważaj na oszustów!
Oszuści działający w Internecie stale wymyślają nowe metody wyłudzenia pieniędzy. Przełamują zabezpieczenia kont na portalach społecznościowych i podszywają się pod ich właścicieli. Wykorzystują również popularne serwisy aukcyjne oraz strony przypominające bankowe. Pamiętając o kilku podstawowych zasadach, możemy uniknąć utraty naszych często oszczędności życia.
Oszuści często wykorzystują system płatności internetowej. Mechanizm przestępstwa polega na tym, że oszuści udają osoby zainteresowanie zakupem przedmiotów wystawionych na serwisach internetowych. Istotne, że kontakt ze sprzedającym nawiązują najczęściej za pośrednictwem popularnego komunikatora lub e-maila, a nie samej platformy sprzedażowej. By sprawić wrażenie bardzo zainteresowanych zakupem towaru, często prowadzą korespondencję, szczegółowo wypytując o sprzedawany produkt. Finalizując transakcję podsyłają spreparowany link, który ma służyć do przyjęcia płatności przez sprzedającego. Link przenosi nas na stronę, gdzie wymagane jest podanie kompletnych danych karty płatniczej i jej posiadacza lub proszą o autoryzowanie transakcji kodem otrzymanym z banku. Jeśli to zrobimy, oszust wejdzie w posiadanie wszystkich naszych danych, które są mu niezbędne do wykonywania transakcji na naszym rachunku bankowym.
W oszustwach na „BLIK-a” przestępcy kontaktują się ze swoją ofiarą poprzez portal społecznościowy, wcześniej uzyskując dostęp do konta jej przyjaciół, i proszą o „szybką pożyczkę”, tłumacząc się chwilowym brakiem gotówki. Obiecują zwrócić tego samego dnia pożyczoną gotówkę. Pokrzywdzeni nieświadomi niczego, przesyłają BLIK-iem umówioną kwotę i tym samym tracą swoje pieniądze. Pamiętajmy o tym, by weryfikować podwójnie czy na pewno kontaktuje się z nami nasz znajomy.
Niektórzy przestępcy dokonują oszustw na tzw. kryptowalutę. Kontaktują się z wybraną ofiarą telefonicznie bądź przez portal społecznościowy zachęceni powiększeniem swoich oszczędności. Oszust sprytnie i umiejętnie prowadzi rozmowę tak, by wzbudzić w nas zaufanie i przekonać do wpłaty najpierw mniejszej zaliczki, a potem pokazuje zyski i wybrana ofiara pod wpływem emocji inwestuje kolejne oszczędności, tym razem nieco wyższe. W ten sposób pokrzywdzeni tracą po kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Bardzo często w tych przypadkach sprawcom udaje się osiągnąć dostęp zdalny do pulpitu ofiary i dzięki temu do konta bankowego.
Mając na uwadze bezpieczeństwo podejmowanych transakcji za pomocą sieci internetowej, poniżej przedstawiamy kilka rad, jak ustrzec się przed oszustami:
- zawsze kiedy otrzymamy link w korespondencji podczas różnych transakcji internetowych kierujmy się zasadą ograniczonego zaufania. Nie wchodźmy w linki, które są wysyłane za pomocą komunikatorów! Weryfikujmy co i kto do nas pisze!
- kupując bądź sprzedając w Internecie używajmy sieci domowej i zachowujmy całą korespondencję. Jeśli ktoś nas oszuka, będzie ona dowodem w sprawie;
- pamiętajmy, aby korzystać tylko ze znanych i sprawdzonych portali internetowych;
- Nie otwierajmy e-maili od nieznanych nam nadawców, a co najważniejsze zawartych w nich załączników;
- zanim przekażemy komukolwiek kodBLIK, upewnijmy się, że za prośbą o pomoc finansową nie kryje się próba oszustwa! Zadzwońmy do osoby, która nas prosi o przekazanie kodu.
Przypominamy o ostrożności! To czy jesteśmy bezpieczni w sieci, zależy w dużej mierze od nas samych.
asp.sztab. Katarzyna Grela